HUZUR YERi PAYLAŞIM PLATFORMU
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

HUZUR YERi PAYLAŞIM PLATFORMU

سْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْم

AnasayfaAnasayfa  PortalliPortalli  AramaArama  Latest imagesLatest images  Kayıt OlKayıt Ol  Giriş yap  

Hadislerde geçen güzel mi güzel bir dua ....

YazarMesaj
SEYYAH
Yeni Üye
Yeni Üye
SEYYAH

Hadislerde geçen güzel mi güzel bir dua .... Empty
MesajKonu: Hadislerde geçen güzel mi güzel bir dua ....   Hadislerde geçen güzel mi güzel bir dua .... Empty09.08.07 8:26

BİSMİLLAHİRRAHMANİRRAHİM

"Allahümme innî es'elüke mine'l-hayri küllihi êcilihî ve âcilihi mâ âlimtü minhü ve mâ lem a'lem. Ve eûzu bike mine'ş-şerri küllihi êcilihî ve âcilihi mâ alimtü minhü ve mâ lem a'lem. Ve es'elüke'l-cennete vemâ karrabe ileyhe min kavlin ev âmelin. Ve eûzü bike mine'n-nâri vemâ karrabe ileyhê min kavlin ev amelin. Ve es'elüke mine'l-hayri mâ seeleke abdüke ve rasûlüke Muhammed. Ve esteîzüke mimmâ isteâzeke minhü abdüke ve rasûlüke Muhammed. Ve es'elüke mâ kadayte lî min emrin en tec'ale âkibetehü raşeden."

Kaynak: (Müsned, 6/146)
"Allah'ım! Ben, Sen'den yakın-uzak, bildiğim-bilmediğim, bütün hayırları istiyor; yakın-uzak, bildiğim-bilmediğim bütün şerlerden de Sana sığınıyorum. Allah'ım! Ben Senden, cenneti ve cennete götüren söz ve amelde beni muvaffak kılmanı istiyorum. Ateşten ve ateşe götüren söz ve fiillerden de Sana sığınıyorum. Allah'ım! Kulun ve peygamberin Muhammed'in Sen'den istediği şeyleri ben de istiyorum. O, hangi şerlerden Sana sığınmışsa ben de o şerlerden Sana sığınıyorum. Ve dahi benim hakkımda hükmettiğin her kaza ve kaderi hayırlı kılmanı diliyorum."

Selamun aleykum çok değerli muhterem dostlar.

Bugün değerli vaktinizi fazla almadan yeni okuduğum bir duayı, akabinde akalakı yorumu paylaşmak istedim sizlerle.
DUA.
Dünyanın en teknolojik sistemlerinden daha tesirli bir araçtır dua. Ammaaa, niyaz edildiğinde; edebine, tevekkülüne, ihlasına ve özüne dikkat edildiği müddetçe. Hiç olmazsa, içimizden gelemeyerek olsa da, yine de dilimizden eskik etmeyeceğiz duayı. Zaten dua odur ki, kul şu niyetle dua ederse kabul görür: "Ben dua edeyim, icabet edecek olan ya da etmeyecek olan yine Allah'tır cc." Eğer Allah cc, duaya cevap vermeyecek olsaydı, bize dua ettirmezdi. Sanmayalım ki dua ettikte, biz ettik! Herşey ama herşey (iyi kötü, hayırlı şerli, güzel çirkin) Allah'ın cc dilemesiyle olur. O neyi dilemişse o olur, dilememişse olmaz. Dua edebiliyorsak, bu Allah'ın cc bize sonsuz bir lütfundan sadece birisidir. Niceleri var ki, Allah cc kendini onlara unutturdu, daldılar dünyaya. Değil dua etmek, bir ALLAH demek bile onlara zulüm gibi geliyor. Çünkü Allah cc buyuruyor ki: "Allahın, zatının kendilerine unutturduğu, Allah'ında onları unuttuğu kişler gibi sakın olmayın" Sorarım şimdi, Allah cc birşeyi unuturmu? -Haşa-. Allah cc unutmaktan ve eksik-noksan sıfatlardan münezzehtir. "Allah onları unuttu" diye buyurmuşsa, "o kişileri rahmetimden sildim" demesidir. "Onların katımda zerre kadar değeri yoktur" diye hükmetmesidir.

Bizler daima Allah'a dua ve niyaz ederek, dertlerimizi, isteklerimizi evvela ondan isteyeceğiz. Hangi konuda olursa olsun, ihtiyaçlarımızı Ondan talep edeceğiz. Az veya çok olmasına bakmadan. Şimdi biri kalkıpta, o an istediği şeyin azlığına bakarak "Yav canım, bu da Allah'tan mı istenir?!" derse hem günaha girmiş olur, hem de istediği bereketi elde edemez. Böyle demekle -haşa- Allah'ı küçümsemiş olur. "Ben tevazuluk yaptım canım" demesin sakın. Allah cc, herhangi bir varlık mı ki, "Ufak tefek şeylerle rahatsız etmek istemedim" desin. Hz. Muhammed Mustafa sav efendimiz: "Ayakkabınızın bağı kaybolsa Allah'tan cc yardım talep ediniz" buyurmuştur. Yeter ki isteklerimiz meşru ve helal dairesinde olsun. Düşünebilir misiniz, öyle birisi olsun ki dua etsin: "Allahım bana kumar oynamanın inceliklerini ve püf noktalarını öğret, onunla zengin olayım"

Birde, dua ederken aceleci olmayacağız. Çünkü istediğimiz şeyin, bize hayır mı şer mi getireceğini bizler bilemeyeiz. Bu hususta daha öncelerden attığımız sohbette geçen Salebe'nin hadisesini hatırlayınız.

Sözün özü, öncelikle Allah'ın halis kulu bilir ki, "Dua edebiliyorsam, bu, Allah'ın bana bir lütfudur. Demektir ki inşallah icabet decek olanda yine O'dur." Fakat başkalarının düştüğü hataya düşmeyelim. Herşey Allah'tan istenir dedikte, hiç düşünmezmiyiz ki, Allah'ın da bizlerden bir takım istekleri olmasın? İyi de, Allah ihtiyaç sahibimidir ki bizden bir takım şeyler istiyor?

Yüce Rabbim, duası kabul edilen müşahhas kullar hürmetine bizlerinde dualarına icabet lütfetsin.

Allaha emanet olunuz gönül dostlarım.

Es selamün aleykum...
http://www.gonuldunyamiz.com

Hadislerde geçen güzel mi güzel bir dua ....
1 sayfadaki 1 sayfası
 Similar topics
-